absolwent klasy perkusji Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem). Studiował także w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze pod kierunkiem Gerta Mortensena. W 2014 otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych; w 2019 uzyskał habilitację.
Jako solista lub kameralista od wielu lat bierze udział w koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową, jak i tradycyjną. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach etnicznych. We własnych projektach artystycznych ze szczególną uwagą podchodzi do nowych technologii oraz interdyscyplinarności.
Jest laureatem wielu konkursów zarówno jako solista, jak i członek zespołów kameralnych. Nagrane z jego udziałem albumy zespołu Kwadrofonik Folklove (Polskie Radio 2008) i Requiem Ludowe (Polskie Radio/NiNA 2015) zostały uznane za najlepsze płyty z muzyką folkową w 2008 i 2015. Album 1976: A Space Odyssey (Lado ABC/Polskie Radio/Narodowy Instytut Audiowizualny, 2015) nagrany wspólnie ze Zbigniewem Wodeckim i z zespołem Mitch&Mitch uzyskał status podwójnej platynowej płyty oraz został nagrodzony Fryderykiem w kategorii album roku pop. W 2015, wspólnie z członkami kwartetu Kwadrofonik, Pękala otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii muzyki poważnej.
W swoim dorobku artysta ma trzy albumy solowe: Monopercussion (Bôłt, 2018), Monopercussion 2 (Bôłt Records, 2021) i 8 Pieces in Different Tempos (Gustaff Records, 2021). Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, sprawuje kierownictwo artystyczne Hob-beats Percussion Group, współtworzy grupy Mitch&Mitch, Pękala Kordylasińska Pękala, MIR i Chain Ensemble, bierze też udział w wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeniach artystycznych.