Ma bazę w Londynie; jego członkowie rekrutują się spośród wybitnych muzyków solistów. Od 2012 zespół jest szczególnie aktywny w dziedzinie wprowadzania na brytyjską scenę muzyczną głosów nowej muzyki z areny międzynarodowej – począwszy od tego roku, dał ponad 200 światowych i brytyjskich prawykonań utworów kompozytorów z ponad 30 krajów. Przez ostatnich sześć lat złożył blisko 20 zamówień kompozytorskich. Ściśle współpracuje z takimi twórcami i twórczyniami, jak Clara Iannotta, Chaya Czernowin, Ann Cleare i Georg Friedrich Haas, którego utwór Solstices został napisany na zamówienie zespołu. W 2020 Riot Ensemble otrzymał prestiżową Ernst von Siemens Music Foundation Ensemble Prize.
Występuje regularnie w londyńskiej Wigmore Hall i na festiwalach międzynarodowych, takich jak: Huddersfield Contemporary Music Festival, Dark Music Days (Islandia), Tampere Biennale (Finlandia), Nordic Music Days (Szwecja) i November Music (Holandia). Ma w planie festiwale w Darmstadcie, Wien Modern, Arctic Arts (Norwegia) i Tzlil Meudcan (Izrael). W 2020 zespół nawiązał współpracę z centrum artystycznym King’s Place, gdzie prezentuje swoją serię „ReNEW” z zamiarem pokazania w Londynie najbardziej pionierskich przykładów nowej muzyki świata. Ostatnio został zaproszony do rezydentury w Royal Academy of Music.
Kilka nagrań zespołu, w tym Speak Be Silent (wyd. Huddersfield Contemporary Records) odbiło się głośnym echem na świecie. Ostatnio nagrali w Deutschlandfunk w Kolonii Song Offerings Jonathana Harveya. Są stale obecni na antenie BBC Radio 3 i w licznych rozgłośniach radiowych Europy.
Riot Ensemble ma hojne wsparcie finansowe Opus 2 International i Arts Council England, a także sponsorów prywatnych, PRSF, Diaphonique, the Ambache Charitable Trust, the RVW Trust, fundacji Ernsta von Siemensa oraz Holst Foundation.