jest jednym z czołowych i najbardziej wszechstronnych polskich pianistów. Aranżer, kompozytor, zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów i laureat licznych nagród pozamuzycznych, m.in. Paszportu „Polityki”, nagrody fonograficznej Fryderyk i Koryfeusza Muzyki Polskiej. Jest współzałożycielem i członkiem takich zespołów jak Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo (razem z pianistką Emilią Karoliną Sitarz), z którymi związany jest od ponad 20 lat. Oba zespoły zdobyły wiele nagród na międzynarodowych konkursach, gromadząc jednocześnie spektakularny repertuar, zawierający obecnie około 150 kompozycji – od baroku do czasów najnowszych. Razem z tymi zespołami Bartek Wąsik dokonał wielu prawykonań.
Jednocześnie podąża własną drogą artystyczną, przykuwając uwagę publiczności i krytyków. Występował solo i z zespołami w Europie, Azji i obu Amerykach. W Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall prezentował własne opracowania utworów Fryderyka Chopina. W Filharmonii Berlińskiej wykonał wraz z Kwadrofonikiem autorską aranżację Święta wiosny Igora Strawińskiego i utwory z płyty Folklove – nagrodzonej Folkowym Fonogramem Roku. Jego projekt Nowa Warszawa, czyli 12 na nowo zaaranżowanych piosenek o Warszawie (wraz ze Stanisławą Celińską i z Royal String Quartet), spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został nagrodzony Gwarancją Kultury i Wdechami. Współpracował m.in. z Bartkiem Konopką (film Nowa Warszawa), Janem Komasą (widowisko Ksenofonia. Symfonia dla Innego), Arturem Rojkiem, Adamem Strugiem (Requiem ludowe – nagrodzone Folkowym Fonogramem Roku), Katarzyną Nosowską, Dorotą Miśkiewicz (Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci – otrzymała status Złotej Płyty). W 2020 razem z Melą Koteluk stworzył piosenki do poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które w jego aranżacji znalazły się na płycie Astronomia poety. Baczyński (Mela Koteluk & Kwadrofonik) nagrodzonej nagrodą Fryderyk. W 2021 razem z Ralphem Kaminskim zdobył kolejnego Fryderyka za płytę Kora.
W 2020 w warszawskiej Królikarni zainaugurował cykl autorskich recitali fortepianowych „Pianokrąg”, na których prezentował wysmakowaną twórczość artystów z pogranicza muzyki klasycznej i alternatywnej (Glass, Cage, Adams, Sakamoto, Mykietyn) oraz własne kompozycje. Pod koniec 2022 wydał pierwszy solowy album Daydreamer, zawierający własne aranżacje piosenek zespołu Radiohead. W 2024 rozpoczął współpracę z Programem 3 Polskiego Radia, w którym prowadzi cotygodniowe audycje przybliżające słuchaczom różne zagadnienia muzyczne. Jesienią tego roku odbędzie się premiera jego drugiego solowego albumu, zawierającego wyłącznie własne kompozycje.