Inhabitat:Stalowa
W ramach inicjatywy InSitu/City, w przestrzeni publicznej Warszawy odbędą się dwa społeczne wydarzenia muzyczne realizowane we współpracy ze wspólnotami lokalnymi. Koncerty Inhabitat:Stalowa zaprogramowała Ania Karpowicz, a wykonają je członkowie warszawskiej kooperatywy Hashtag Ensemble, od lat zaangażowani we wprowadzanie muzyki nowej do miejsc nieoczywistych.
Ulica Stalowa na warszawskiej Pradze stanie się laboratorium interpretacji dźwięków miasta, a naszymi przewodnikami po zagubionych praskich podwórkach będą młodzi podopieczni Grup Pedagogiki i Animacji Społecznej.
Muzyka wykonywana na żywo to doświadczenie będące sumą wielu wrażliwości: kompozytorskiej, wykonawczej, programowej i kontekstowej. Jeśli chcemy wejść z muzyką nową w podwórko – przestrzeń miejską w szczególny sposób intymną – kluczowa staje się wrażliwość na kontekst miejsca i otoczenia. Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej prowadzone są przez streetworkerów i skupione na młodych mieszkańcach Pragi, którzy najlepiej czują się w środowisku podwórkowym. GPAS działają bez zbędnego formalizmu i rutyny, wychodząc naprzeciw rytmowi życia podopiecznych, dla których ulica i podwórko to większość znanego im świata.
Dwie ochotnicze GPAS w okresie wakacyjnym przygotowały proste, własnoręcznie wykonane aparaty fotograficzne (tzw. aparaty otworkowe), a następnie wyruszyły eksplorować podwórka przy ulicy Stalowej. Z ich autorskich fotografii powstały partytury graficzne, które zostaną zinterpretowane przez muzyków Hashtag Ensemble.
We współpracy ze wspólnotami lokalnymi wybrano dwie lokalizacje koncertowe, które będzie można odnaleźć, spacerując ulicą Stalową w sobotnie popołudnia – kierując się uchem i wskazówkami w bramach.
W programie koncertów znalazły się instant-kompozycje do partytur fotograficznych, ale także utwory współczesnych kompozytorek i kompozytorów podejmujących temat zagrożenia wykluczeniem społecznym. W zaułkach Pragi usłyszymy o zjawiskach i problemach, z którymi młodzież z GPAS mierzy się każdego dnia.
Ania Karpowicz