Na temat Talea Ensemble pisano, że jest częścią nowojorskiego ekosystemu. Zespół przybliżył słuchaczom Nowego Jorku wiele pozycji z katalogu dzieł klasyków współczesności, takich jak Pierre Boulez, Georg Friedrich Haas, Beat Furrer, Olga Neuwirth, Unsuk Chin i Hans Abrahamsen. Zamówił nowe utwory u wyróżniających się reprezentantów następnej generacji – jak Wang Lu, Tyshawn Sorey, Sarah Hennies, Natacha Diels i Anthony Cheung. Od chwili powstania w 2008 dał ponad czterdzieści prawykonań. Talea Ensemble stawia sobie za cel kształcenie i rozbudzanie ciekawości słuchaczy przez wybór najbardziej wizjonerskich dzieł nowej muzyki i takie ich wykonania, które na długo zapadają w pamięć. Za brawurowe programy swoich koncertów otrzymał w 2013 nagrodę Chamber Music America/ASCAP.
Wśród rozlicznych festiwali, na których występował, warto wymienić Lincoln Center Festival, festiwal Międzynarodowego Instytutu Muzyki w Darmstadcie, Wien Modern, Contempuls w Pradze, Newport Jazz Festival, Art Summit w Dżakarcie, Resonant Bodies Festival, TIME:SPANS (Nowy Jork), Dni Muzyki Współczesnej w Kijowie, Warszawską Jesień, Wien Modern, Vancouver New Music, Festival Musica. Talea Ensemble jest też partnerem instytucji interdyscyplinarnych, jak Instytut Sztuki Współczesnej w Bostonie, La Ciudad de las Ideas w Mexico City, Storm King Art Center.
Grupa wspiera nowe pokolenie muzyków poprzez rezydentury w uczelniach amerykańskich, w tym w: Harvard University, Columbia University, Stanford University, Ithaca College, Cornell University, New York University, ostatnio Peabody Institute, Rice University, Hunter College, Brown University i Queens College. Nagrywa dla wytwórni: Living Artists Label, Gravina Musica, Tzadik, Innova i New World Records.