Zajączkowska, Urszula
poetka, eseistka, felietonistka magazynu o kulturze „Dwutygodnik”. Profesorka w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie, prowadzi badania w zakresie anatomii, biomechaniki i ruchów roślin. Jako poetka zadebiutowała w 2014 tomikiem Atomy, który zdobył nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 w kategorii debiut roku oraz wyróżnienie XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” 2015. W 2017 zdobyła Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom minimum, który również był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2018 oraz do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. Jej tomik Piach otrzymał w 2020 nominację do Nagrody im. W. Szymborskiej, w 2021 do nagrody Orfeusz, a w 2022 doroczną nagrodę miesięcznika „Nowe Książki”.
W 2019 wydała książkę eseistyczną Patyki, badyle, która została nagrodzona Złotą Różą przez Instytut Książki oraz magazyn „Nowe Książki” i Festiwal Nauki. Otrzymała także Nagrodę Literacką Gdynia 2020 w kategorii eseju oraz nominacje do Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza. Jako artystka wideo tworzy krótkie formy filmowe. W 2015 wraz z grupą artystów stworzyła projekt Cambium Killers sprzeciwiający się punktowemu systemowi oceny w nauce. Jest autorką wideoklipu do utworu Doba hotelowa zespołu Organizm oraz filmu Metamorphosis of Plants (2016), inspirowanego dziełem Goethego. Film ten wygrał Scinema Festival of Science Film w kategorii najlepszy film eksperymentalny/animacja i zdobył nagrodę publiczności na Screen Dance w Miami.
W 2017 nagrała film Mów do mnie Polsko, mów, w którym tekst (w interpretacji Olgierda Łukaszewicza) wyraża sprzeciw wobec języka nienawiści w Polsce. W 2020 dla tygodnika „Polityka” stworzyła wideospacer pt. Nocne szwendy po Wołominie, nagrany telefonem komórkowym. Jej poetycki film Stany skupienia (2020) o plastyce i światłach wody został zaprezentowany na Festiwalu Sztuk Efemerycznych w Sokołowsku. Jest również inicjatorką powstania Gaju Pamięci Wołomińskich Żydów w Wołominie oraz jest pomysłodawczynią i dyrektorką programową Festiwalu Literackiego „Znaczenia”.