„100 lat Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej”
panel dyskusyjny
Komitet Programowy:
dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska, prof. Instytutu Sztuki PAN / ZKP
dr hab. Jolanta Guzy-Pasiak, IS PAN
dr Jarosław Siwiński, PTMW / ZKP
Z muzyką w świat! Sto lat polskiej sekcji Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej
V Konferencja z cyklu „Muzyka polska za granicą”
/ 10:00–15:00 – obrady konferencji
/ 16:00–18:00 – panel dyskusyjny „100 lat Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej”
Celem konferencji jest przyjrzenie się obecności polskiej muzyki na festiwalach Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Ta powołana do promowania muzyki najnowszej organizacja została założona w 1922 roku w Salzburgu i skupiała kompozytorów, wykonawców i krytyków muzycznych. Towarzystwo od początku istnienia organizowało w różnych krajach doroczny festiwal muzyczny, ważne forum wymiany idei i pomysłów, na którym wykonywano utwory młodych kompozytorów reprezentujących różnorodne kierunki i tendencje. Polska dołączyła do MTMW w roku 1924, a pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej został Karol Szymanowski. W stulecie istnienia PTMW chcemy przypomnieć polskich kompozytorów prezentujących swą muzykę na prestiżowych festiwalach Towarzystwa, a także biorących udział w pracach programowych i organizacyjnych festiwali, nie pomijając czterech, które odbyły się w naszym kraju.
Po konferencji, o godz. 16:00 zapraszamy na panel dyskusyjny poświęcony historii i obecnej działalności Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Beata Bolesławska-Lewandowska przedstawi jubileuszowy esej, a w dyskusji wezmą udział zaproszeni goście związani ze stowarzyszeniem.
Panel dyskusyjny jest częścią projektu „Muzyka i kreacja – koncerty na stulecie Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej”, współfinansowanego przez m.st. Warszawę.
Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, Zakład Muzykologii Instytutu Sztuki PAN, Związek Kompozytorów Polskich